Zbieranie wody deszczowej w zbiornikach

Od jakiegoś czasu bardzo popularne w Polsce stało się montowanie zbiorników i gromadzenie w nich wody opadowej. Z punktu widzenia środowiska, to bardzo dobre i odpowiedzialne podejście. Stosunkowo małym nakładem pracy i kosztów zbieranie wody deszczowej w domach, stanowiąc tzw. małą retencję, przyczynia się do poprawy sytuacji hydrologicznej w kraju.

Woda dla ogrodu

Wykorzystanie wody opadowej do podlewania ogrodu, to naturalnie pierwsze skojarzenie. I słusznie, bowiem możemy to zrealizować samodzielnie, tanio i łatwo. Gdy zdecydujemy się na zbieranie wody deszczowej w wolnostojącym pojemniku, już naprawdę prościej być nie może. Żeby podpiąć go do rynny, wystarczy zaopatrzyć się w zestaw przyłączeniowy w jednym z marketów budowlanych. Najbardziej skomplikowaną operacją jest wywiercenie otworu w naszej rurze spustowej – jednak z dołączoną do zestawu otwornicą i to zadanie okazuje się banalne. Estetycznie wykonany zbiornik, wkomponowany w otoczenie i obsadzony zielenią nie dość, że zaopatrzy nasz ogród w wodę, to jeszcze atrakcyjnie wygląda.

Woda dla domu

Żeby móc wykorzystać deszczówkę w domu, konieczne jest wykonanie specjalnej instalacji. Przede wszystkim musimy posiadać zbiornik, podłączony do rynny spustowej z dachu. W zbiorniku będzie gromadziła się woda opadowa, ale żeby użyć jej w domu, konieczne jest wykonanie instalacji dualnej. Ponadto musimy jakoś doprowadzić wodę ze zbiornika np. do spłuczki w toalecie. Możemy to zrealizować na dwa sposoby – albo wewnątrz domu zainstalować centralę deszczową, albo w zbiorniku – specjalna pompę ciśnieniową. Decydując się na takie rozwiązanie, warto jednak skorzystać z pomocy specjalisty, który zaprojektuje i dobierze odpowiednie dla naszych potrzeb urządzenia.

Czy można na tym oszczędzić?

Zbierając deszczówkę oszczędzamy na rachunkach za wodę w naszym gospodarstwie domowym, to jasne. To, ile realnie zaoszczędzimy zależy po pierwsze od sposobu zagospodarowania deszczówki, a po drugie od ilości wody jaką jesteśmy w stanie zmagazynować. Przy dużych zbiornikach, podłączonych do instalacji domowej oszczędności są spore, a wykorzystanie deszczówki tylko do podlewania roślin to, nie oszukujmy się – dużo mniejszy zysk.

Możesz również polubić…