Zrób to sam czyli od czego zacząć.

Załóżmy, że mamy w sobie szczyptę cierpliwości, krztynę umiejętności, odrobinę zmysłu artystycznego oraz zacięcie do majsterkowania i ogromne pokłady cierpliwości. Do tego mały biały domek, ogródek i chcielibyśmy coś w tym ogródku sobie zrobić. Na przykład taras. Oczywiście można sobie wynająć firmę, ale po pierwsze to kosztuje a po drugie co zrobić z nadmiarem wolnego czasu? No ok. Z tymczasem to żart. Co nam się przyda do wykonania wymarzonego tarasu.

Miejsce

W zasadzie od tego powinniśmy zacząć. Czyli zastanowić się najpierw czy mamy miejsce i gdzie będzie najlepiej. Dzisiaj mamy dostępne takie rozwiązania, że taras opłaca nam się zrobić nawet na balkonie. A jeżeli chodzi o to jakie to powinno być miejsce, to przede wszystkim suche a po drugie płaskie. Oczywiście nie możemy zapomnieć o odpowiednim systemie odprowadzającym wodę od strony domu do … no jak najdalej.

Materiały

jak już wiemy gdzie i jak duży ma być taras to teraz zastanawiamy się z czego. To też zależy od zasobności portfela. Te betonowo-ceramiczne tarasy najlepiej robić razem z domem. Znaczy przewidzieć sobie takowy już na etapie projektu i wykonać w takcie budowy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zrobić taras z kostki lub drewna. Na rynku są dostępne nawet tarasy z tworzywa sztucznego. Bez względu na to z czego ma być nasz taras będą nam na pewno potrzebne cement bądź zaprawa, klej do płytek, piasek,legary, deski, kotwy tarasowe, materiały izolacyjne, śrubki, deski i szereg innych niezbędnych rzeczy.

Narzędzia.

Może obejdzie się bez specjalistycznych sprzętów w stylu betoniarka czy wibracyjna zagęszczarka do betonu, ale gołymi rekami raczej nic nie zdziałamy. Damy sobie radę z podstawowymi narzędziami takimi jak łopata, młotek, siekiera, wiertarka, końcówka do mieszania zaprawy, elektryczny wkrętak, dobra piła. Może być ręczna. Choć jak mamy duży taras warto zaopatrzyć się w jakąś wyrzynarkę. Oczywiście na pewno pomogły by jakieś piły kontowe, ale bez tego damy radę. Jeżeli chcemy, aby praca była przyjemna i bezpieczna a taras piękny w estetyczny narzędzia muszą być odpowiedniej jakości. Może nie tyle , że najlepsze go producenta, ale też nie całkowicie zdezelowane. Jako narzędzie niech też posłuży nam staranność wykonania. Taras robimy na lata.

Czas i staranność

Jak to mówi staropolskie przysłowie jak się spieszy to się diabeł cieszy. Aby ta praca dała nam satysfakcję i żądane efekty musimy mieć czas i uzbroić się w cierpliwość. Lepiej kilka razy najpierw coś zmierzyć, niż potem poprawiać. Szczególnie że w przypadku niektórych rozwiązań poprawa może być niemożliwa a naprawienie błędu bardzo kosztowne. Większą część prac i czasu powinny zając roboty przygotowawcze. Taras musi być równy i stabilny. I dobrze odwodniony.

 

Możesz również polubić…