Dlaczego warto kupować rękodzieło do swojego wnętrza?

Jedni dostrzegają w nich piękno, ubogacone duszą i sercem twórcy a inni wyłącznie kicz. Dla jednych jest to element, bez którego trudno w ogóle wyobrazić sobie domową aranżację. Dla drugich zaprzeczenie tego, czym powinny być dekoracje wnętrz. Poniższy artykuł nie będzie próbą zestawienia wszystkich “za i przeciw”, lecz próbą przekonania tych drugich, co do sensowności aranżacji handmade.

Dywan ze sznurka a dywan z marketu

Żeby porównać dekoracje handmade do ich “sklepowych” odpowiedników, bardzo często przytacza się motyw dywanu. Tak, dla sceptyków będzie to dywan ze sznurka a dla entuzjastów – prawdziwe dzieło sztuki. Dlaczego ci drudzy mają rację? Ponieważ ten przykładowy dywan jest jedną wielką głębią niepowtarzalnych wzorów, autentycznego piękna i trudu, który jego twórca włożył w jego stworzenie. Nawet najpiękniejsze dywany produkowane maszynowo, nigdy nie będą tak piękne i tak zróżnicowane w każdym swoim punkcie.

Aranżacja niecodzienna a przewidywalność

Dekoracje handmade są niepowtarzalne same w sobie. Oznacza to, że tak zaprojektowana aranżacja również będzie w pewnym stopniu niepowtarzalna i… nieprzewidywalna. O ile sklepową aranżację możemy stosunkowo łatwo “nanieść” na wizualizację własnego pokoju o tyle w przypadku produktów handmade trzeba już użyć wyobraźni. Ta zaś – jak wiadomo – jest sama w sobie niedokładna i nieprzewidywalna. I właśnie dlatego na wybór tego projektu decydują się przede wszystkim osoby chcące wyróżnić się czymś oryginalnym i nietuzinkowym.

Rękodzieło – magia dodatków

Siła “stylu handmade” drzemie również w dodatkach. Tak, to co inni określają mianem niepotrzebnego dodatku, jest tak naprawdę pięknym ukoronowaniem całej domowej aranżacji. I nie chodzi tu wyłącznie o jakieś “romantyczne wynurzenia”, lecz autentyczne piękno. Jako przykład weźmy zwykły koszyk ze sznurka. Jego niecodzienna faktura, kształt i oryginalna kolorystyka już same w sobie są urzekające. A jeśli wyeksponujemy go w miejscu, w którym królować będą inne dekoracje handmade, stworzymy ciekawy kącik, doskonale komponujący się z resztą domowej aranżacji. Całość możemy otoczyć stylizowaną w tej tematyce fototapetą, która podkreśli naturalny wymiar dekoracji wnętrza.

Piękny podarek, czy zwykły prezent?

Rękodzielnictwo aranżacyjne ma to do siebie, że – podobnie jak ludzkie uczucia – nie lubi zamykać się w ściśle określonej i zaplanowanej przestrzeni. Aranżacyjne, ręcznie robione dekoracje nie muszą wyłącznie ograniczać się do naszego wnętrza. Możemy się nimi dzielić, obdarowując naszych bliskich tymi gustownymi przedmiotami. Taki podarek nie tylko świadczy o wyjątkowej relacji z drugim człowiekiem, ale też sam w sobie jest trwałą pamiątką wspólnie spędzonych chwil.

Podsumowując, w dyskusji pomiędzy miłośnikami a przeciwnikami dekoracji handmade, zdecydowanie przeważają głosy tych pierwszych. I to przede wszystkim dlatego, że są to przedmioty wyjątkowe. Cóż bowiem może być niesamowitego w seryjnie produkowanym detalu, który – oprócz nas – posiadają dziesiątki, lub nawet setki osób?

Więcej: https://kuphandmade.pl/

 

Możesz również polubić…