Wszystko, co musisz wiedzieć o suplementacji w trakcie treningu

Aby osiągnąć zadowalające rezultaty treningu, potrzeba nie tylko wytrwałości i systematyczności w wykonywaniu ćwiczeń. Istotne jest także odpowiednie przygotowanie, dieta i suplementacja. O tej ostatniej mówi się najmniej, choć jest nieodzowna przy intensywnym wysiłku fizycznym. Chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jak ćwiczyć i w jaki przyjmować suplementy? Zapraszamy do lektury!

  1. Podstawa treningu
  2. Suplementacja, a ćwiczenia
  3. Suplementy i odżywki

Podstawa treningu

Jak już wspomnieliśmy na samym początku, rozpoczynanie regularnych ćwiczeń powinno być poprzedzone przygotowaniem planu treningowego. Możemy go zrealizować sami, lub zgłosić się do trenera personalnego. Harmonogram pozwoli nam w odpowiedni sposób rozłożyć ćwiczenia dostosowane do naszych możliwości. Co więcej, dzięki niemu będzie nam łatwiej zapanować nad regularnością treningu.

Dobrze też, aby trening był połączony z dostosowaną do aktywności fizycznej dietą. Poza opracowaniem jadłospisu, ćwiczący chętnie sięgają po odżywki białkowe i węglowodanowe, które mają na calu uzupełnienie energii i wspieranie spalania tłuszczu.

Suplementacja, a ćwiczenia

Równie ważna jak sama dieta jest suplementacja. Planując poszczególne ćwiczenia dobrze jest przemyśleć przewidywane zapotrzebowanie na energię i witaminy. Będzie inne dla osób rozpoczynających trening siłowy i tych, które pragną zrzucić zbędne kilogramy. Tym, którym zależy na przyroście masy często poleca się odżywki białkowe. Nie bez znaczenia jest też suplementacja witaminowa. Dużo mówi się o witaminach z grupy B, magnezie, witaminach A i C.

Suplementy i odżywki

Decydując się na suplementację, dobrze jest zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty. Warto zrobić niezbędne badania krwi, aby uniknąć hiperwitaminozy. Również osoby zmagające się z niektórymi chorobami powinny uważać na niektóre suplementy. Mogą one nasilać działanie przyjmowanych leków. Alergicy to kolejna grupa, która powinna dokładnie analizować skład specyfików stosowanych podczas treningów.

Pamiętajmy też, że dobry trening bazuje przede wszystkim na ćwiczeniach i dobrze dobranej diecie. Suplementy i odżywki to dodatek, który może pomóc w osiąganiu lepszych efektów.

Wśród witamin ćwiczącym poleca się witaminy B ze względu na to, iż biorą udział w przemianie energetycznej organizmu, witaminę C, która łagodzi skutki zmęczenia, witaminę A, która zapewnia prawidłowe działanie mięśni i witaminę E, która przyspiesza regenerację uszkodzonych komórek i łagodzi skurcze.

Bardzo ważne jest też dostarczanie odpowiedniej dawki mikro i makroelementów, takich jak magnez, potas czy sód i żelazo.

Możesz również polubić…